شرح وظایف اداره کل فرهنگی و اجتماعی

- بررسی و شناسایی خصوصیات فرهنگی، اجتماعی و رفاهی استان.
- تحقیق پیرامون مسائل و مشکلات و آسیب‌های اجتماعی و ارائه راه حل آنها به مقامات مسئول.
- بررسی مسائل و نیازمندی‌های اجتماعی و فرهنگی منطقه و اولویت‌ها در این زمینه و تعامل و همکاری با حوزه ستاد وزارت کشور.
- پیگیری اجرای قوانین، مصوبات دولت، مصوبات شورای اجتماعی کشور و سایر دستورالعمل‌های ارسالی از سوی وزارت کشور در زمینه امور اجتماعی و فرهنگی استان.
- بررسی رفتارهای اجتماعی و فرهنگی اقشار و گروه‌های مختلف استان به‌منظور اتخاذ خط‌مشی و روش‌های کاربردی ارتقاء سطح فرهنگ در جامعه.
- بررسی نیازهای استان در زمینه مسائل بهداشتی، فرهنگی، اجتماعی.
- مراقبت در امور بهداشتی و بهبود وضع اجتماعی مردم شهرها و روستاهای استان.
- نظارت و پیگیری لازم در مورد رسیدگی و بهبود وضع اماکن عمومی استان.
- اقدام در تجهیز و مشارکت مردم روستا و شهر در امور اجتماعی و کارهای عام‌المنفعه.
- برنامه‌ریزی و اقدامات لازم بهمنظور ترویج فرهنگ شورایی در بین اقشار مختلف مردم استان با همکاری دستگاه‌های ذیربط.
- انجام بررسی و مطالعه به منظور شناخت روش‌های مشارکت مردم در امور اجتماعی و ارایه راهکارهای مناسب برای افزایش مشارکت مردمی در استان با همکاری متفکران، صاحب‌نظران، هنرمندان، نخبگان و خبرگان علمی و فرهنگی استان.
- هماهنگی و ارایه تسهیلات لازم برای واحدهای استانی دستگاه‌های متولی برای بررسی، مطالعه و شناخت روش‌های مشارکت سازمان‌های مردم نهاد در امور اجتماعی و فرهنگی و ارتقاء کیفی این سازمان ها ازطریق بسترسازی اجتماعی و هدایت منابع مختلف یارانه‌ای تخصصی دولت درچارچوب قوانین و مقررات مربوط.
- دریافت و تنظیم و تکمیل پرونده متقاضیان تشکل‌های مردمی جهت صدور پروانه تاسیس ساده‌سازی و تسهیل روند صدور پروانه فعالیت برای سازمان‌های مردم‌نهاد و پیگیری آن از طریق مراجع ذی‌ربط. 
- برنامه‌ریزی بهمنظور توانمندسازی سازمان‌های مردم‌نهاد استان و تبیین نقش و جایگاه آنها در جامعه و پیش‌بینی لازم در جهت قانونمند نمودن فعالیت‌های آنها.
- نظارت مستمر بر فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد مطابق با قوانین و مقررات از طریق فرمانداران با همکاری سازمان‌های ذی‌ربط.
- بررسی عوامل موثر در جهت اجرای سیاست‌های اجتماعی دولت از طریق سازمان‌های مردم‌نهاد.
- بررسی‌های لازم درخصوص هویت هیأت موسس و دیگر ارکان سازمان‌های مردم‌نهاد در چارچوب قوانین و مقررات مرتبط با همکاری سازمان‌های ذیربط.
- بررسی و رسیدگی به گزارشات و شکایات واصله مربوط به سازمان‌های مردم‌نهاد و اعلام آن به مراجع ذیربط  نظارت مستمر برفعالیت سازمان‌های مردم نهاد وفق مقررات از طریق  فرمانداران و رسیدگی به گزارشات و شکایات واصله و اعلام آن به مراجع ذی‌ربط.
- هماهنگی و همکاری با فرمانداری‌ها در راستای اهداف توسعه و افزایش مشارکت‌های اجتماعی و تشکیل سازمان‌های مردم‌نهاد در سطح استان
- راه‌اندازی پایگاه داده‌های اجتماعی استان ( اطلس اجتماعی)
- فراهم آوردن زمینه ترویج نظم و انضباط و ارتقاء امنیت اجتماعی، فرهنگ عفاف و حجاب و حفظ و صیانت از ارزش‌های اخلاقی و ارتقاء فرهنگ قانونمنداری.
- تلاش در جهت صیانت از حقوق شهروندی و رضایت عمومی و ارتقاء وحدت و همبستگی ملی و هویت ایرانی اسلامی، با تاکید بر باورها و ارزش‌های دینی، قومی و محلی.
- برنامه‌ریزی در جهت برگزاری منظم جلسات کارگروه‌ها، کمیسیون‌ها، کمیته‌ها و شوراهای مرتبط با مباحث فرهنگی و اجتماعی استان و پیگیری مصوبات.
- هماهنگی و نظارت بر تدوین و اجرای برنامه‌های ساماندهی امور اجتماعی و فرهنگی مناطق ویژه اجتماعی و سکونتگاه‌های غیر رسمی.
- تلاش در جهت غنی‌سازی اوقات فراغت اقشار مختلف بویژه جوانان و نوجوانان و نظارت بر اقدامات واحدهای استانی دستگاه‌های متولی.
- نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها و نهادهای استانی و فرمانداری‌های تابعه در حوزه وظائف اجتماعی و فرهنگی.
- نظارت بر دستگاه‌ها و نهادهای اجتماعی، فرهنگی متولی در امر پیشگیری آسیب‌های اجتماعی استان .
- بررسی و اتخاذ تصمیمات کاربردی درخصوص راه‌های کنترل انحرافات و ناهنجاری‌های اجتماعی از طریق کارگروه فرهنگی، اجتماعی استان.
- برنامه‌ریزی و همکاری در فراهم آوردن زمینه‌های لازم درجهت ارتقاء سرمایه اجتماعی، اعتماد اجتماعی، نشاط  اجتماعی و رضایت عمومی دراستان .
- استانداردسازی کلیه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی استان.
- دبیرخانه ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی استان.
- تکریم ارباب رجوع و پیگیری کلیه مکاتبات اجتماعی و فرهنگی مردم و ارجاع به ارگان‌های مرتبط.